Jak dobrać odpowiedni dla siebie materac?

 

Jak wybrać najlepszy materac dla siebie?

 

Które materace są lepsze – sprężynowe czy piankowe?

Materiał, z którego wykonany jest materac wpływa przede wszystkim na jego pracę pod wpływem obciążenia. Materace sprężynowe zazwyczaj są bardziej elastyczne, łatwiej jest z nich wstać czy zmienić pozycję. Mogą jednak przenosić drgania pomiędzy użytkownikami. Materace piankowe natomiast zazwyczaj są mniej sprężyste, za to doskonale dopasowują się do kształtów ciała i nie przenoszą drgań. Na wybór rodzaju materaca mają wpływ nasze indywidualne preferencje oraz przyzwyczajenia, dlatego nie ma jednego materaca dobrego dla wszystkich.

 

Czy twardość materaca można dobrać na podstawie masy ciała?

Każdy producent posługuje się swoimi oznaczeniami twardości materaców. W przypadku marki Senactive jest to umowna skala od H1 do H3 pozwalająca pogrupować materace od najbardziej miękkich do najtwardszych. Jednak na wybór twardości materaca wpływa nie tylko masa ciała przyszłego użytkownika. Najważniejsze są osobiste preferencje i oczekiwania co do tej twardości, w drugiej kolejności dopiero – masa ciała, wzrost i wiek.

 

A co jeśli każde z nas oczekuje czegoś innego od materaca?

Najlepszym rozwiązaniem dla par, w których występuje różnica preferencji lub duża różnica masy ciała, są materace partnerskie. W takich materacach każda połowa ma inną twardość. Różnica ta nie jest widoczna ani nie wpływa na cenę materaca.

 

Czy można dobrać materac do pozycji, w jakiej najczęściej sypiamy?

Przed zakupem materaca warto przetestować go we wszystkich pozycjach, a zwłaszcza w tej, w której sypiamy najczęściej. Ważne jest też dopasowanie poduszki lub podgłówka o odpowiedniej twardości i wysokości, tak by uzyskać jak najbardziej komfortowe podparcie w ulubionej pozycji do spania.

 

Dlaczego stelaż ma znaczenie?

Wytrzymały, elastyczny stelaż powinien być nieodłącznym elementem każdego systemu spania.  Kiedy siadamy lub zmieniamy pozycję w czasie snu, stelaż współpracuje z materacem wpływając na poziom naszego komfortu oraz na długość użytkowania materaca. Jeżeli materac będzie leżał na podłodze, na sztywnej płycie lub deskach, to zużyje się szybciej niż w przypadku materaca ułożonego na stelażu elastycznym.

 

Ile czasu będę się przyzwyczajać do nowego materaca?

Jest to kwestia bardzo indywidualna związana ze zmianą nawyków. Zazwyczaj potrzebny jest okres adaptacji trwający około 2-3 tygodnie, aby poczuć się swobodnie w kontakcie z nowym materacem.